Aquí teniu els nominats als Oscar 2015

Aquí teniu els nominats als Oscar 2015

La primera nominació a l’Oscar del dia: Tot és impressionant La pel·lícula LEGO . Això ha de ser un bon senyal, oi? Dret…? Durant els dies tindrem molt més sobre els 2015scar del 2015, però fins aleshores aquí teniu la llista completa de candidats.

Millor pel·lícula



Franctirador americà
Birdman
Infància
El Grand Budapest Hotel
El joc d’imitació
Selma
La teoria de tot
Whiplash

Millor actor

Michael Keaton, Birdman
Eddie Redmayne, La teoria de tot
Benedict Cumberbatch, The Imitation Game
Steve Carell, Foxcatcher
Bradley Cooper, franctirador nord-americà

Millor actriu

Marion Cotillard, Two Days One Night
Felicity Jones, La teoria de tot
Julianne Moore, Still Alice
Rosamund Pike, Gone Girl
Reese Witherspoon, salvatge

Millor actor secundari

Robert Duvall, el jutge
Ethan Hawke, Boyhood
Edward Norton, Birdman
Mark Ruffalo, Foxcatcher
JK Simmons, Whiplash

Millor actriu de repartiment

Patricia Arquette, Boyhood
Laura Dern, Salvatge
Emma Stone, Birdman
Meryl Streep, Into the Woods
Keira Knightley, The Imitation Game

Millor director

Richard Linklater, Boyhood
Alejandro González Iñárritu, Birdman
Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel
Morten Tyldum, El joc d’imitació
Bennett Miller, Foxcatcher

Millor guió adaptat

Franctirador americà
Joc d’imitació
Vici inherent
Teoria de tot
Whiplash

Millor guió original

Infància
Birdman
Foxcatcher
El Grand Budapest Hotel
Rastrejador nocturn

Millor pel·lícula en llengua estrangera

Ida
Leviatan
Mandarines
Tombuctú
Contes salvatges

Millor documental

Citizenfour
Els darrers dies a Vietnam
Virunga
Trobar Vivian Maier
La sal de la terra

Millor cançó original

Gregg Alexander, Danielle Brisebois, Nick Lashley i Nick Southwood, Lost Stars (Begin Again)
John Legend and Common, Glory (Selma)
Shawn Patterson, Joshua Bartholomew, Lisa Harriton i l’illa solitària, Tot és impressionant (The Lego Movie)
El somni, agraït (Més enllà de les llums)
Glen Campbell, I'm Not Gonna You Miss (Glen Campbell ... I'll Be Me)

Millor partitura original

Johann Johannsson, La teoria de tot
Alexandre Desplat, The Imitation Game
Alexandre Desplat, The Grand Budapest Hotel
Hans Zimmer, interestel·lar
Gary Yershon, Sr. Turner

Millor funció animada

Big Hero 6
Boxtrolls
Com entrenar el teu drac 2
Cançó del mar
El conte de la princesa Kaguya

Millors efectes visuals

Captain America: The Winter Soldier
L'alba del Planeta dels Simis
Guardians de la galàxia
Interestel·lar
X-Men: Dies del passat futur

Millor muntatge cinematogràfic

Franctirador americà
Infància
Hotel Grand Budapest
Joc d’imitació
Whiplash

Millor fotografia

Emmanuel Lubezki, Birdman
Dick Pope, senyor Turner
Robert D. Yeoman, The Grand Budapest Hotel
Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal, Ida
Roger Deakins, ininterromput

Millor edició de so

Franctirador americà
Interestel·lar
Ininterromput
L’hòbbit: la batalla dels cinc exèrcits
Birdman

Millor barreja de so

Franctirador americà
Birdman
Ininterromput
Interestel·lar
Whiplash

Millor disseny de vestuari

Colleen Atwood, Into the Woods
Anna B. Sheppard, Malèfica
Milena Canonero, The Grand Budapest Hotel
Jacqueline Durran, senyor Turner
Mark Bridges, Vice inherent

Millor disseny de producció

Adam Stockhausen i Anna Pinnock, The Grand Budapest Hotel
Suzie Davies i Charlotte Watts, el senyor Turner
Dennis Gassner i Anna Pinnock, Into the Woods
Nathan Crowley, Garry Fettis i Paul Healy, interestel·lar
Maria Djurkovic, El joc d’imitació

Millor maquillatge i estilisme

Guardians de la galàxia
Foxcatcher
El Grand Budapest Hotel

Millor curtmetratge, d’acció en viu

Oded Binnun i Mihal Brezis, Aya (Chasis Films)
Michael Lennox, director, i Ronan Blaney, Boogaloo i Graham (Fora d’òrbita)
Hu Wei i Julien Féret, Làmpada de mantega (La Lampe au Beurre de Yak) (AMA Productions)
Talkhon Hamzavi i Stefan Eichenberger, Parvaneh (Zurich University of Arts)
Mat Kirkby, director i James Lucas, La trucada telefònica (RSA Films)

Millor curtmetratge d'animació

Daisy Jacobs i Christopher Hees, The Bigger Picture (Escola Nacional de Cinema i Televisió)
Robert Kondo i Dice Tsutsumi, The Dam Keeper (Tonko House)
Patrick Osborne i Kristina Reed, Feast (Walt Disney Animation Studios)
Torill Kove, Me and My Moulton (Mikrofilm en coproducció amb el National Film Board of Canada)
Joris Oprins, Una vida individual (Job, Joris i Marieke)